^Serwis informacyjny BETA  
Witaj!
Logowanie do konta | Rejestracja
 
 
 
Jestesmy z Wami juz 8 lat!
             
 
 
 

Serwisy
^ WIADOMOŚCI
^ KULTURA^ SPORT^ BIZNES
^ FORUM DYSKUSYJNE
^ OGŁOSZENIA
^ KATALOG STRON

Zobacz również

Zmiana organizacji ruchu
Spektakl pt.Mikrokosmos
Gitarowy Rekord Żar
CeZik & KlejNuty

Social media
Obserwuj na Google+
Polub nas na Facebook


Statystki

Codziennie przeglądamy najważniejsze tytuły prasowe i internetowe aby dostarczyć dla Was najważniejsze informacje z Żar i wiadomości z regionu.

 

Wiadomości
Wszystko | Aktualności |
Kultura | Sport | Biznes

Fanfary rozdane
Dodano: 06.05.2008 18:00:07

Mieszkańcy wsi Górzyn w niekonwencjonalny sposób postanowili kontynuować tradycje powojennych osadników-kościuszkowców i już po raz trzeci rozbrzmiewały w Górzynie pieśni o tematyce związanej z mundurem. Festiwal „Mundurowo na Ludowo” wpisał się już chyba na stałe w kalendarz folklorystycznych imprez regionu.Za nami już III Festiwal „Mundurowo na Ludowo” w Górzynie. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, a później kolorowy korowód festiwalowy przeszedł pod pomnik upamiętniający wojskowych osadników, gdzie złożono kwiaty. Spod pomnika korowód prowadzony przez grupę akordeonistów skierował się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie na scenie plenerowej odbyły się festiwalowe prezentacje.

Na scenie zaprezentowało się 31 zespołów z województwa lubuskiego. Tematyka utworów oscylowała wokół wojska i straży pożarnej, aż szkoda, że inne mundury przyciągnęły tak mało uwagi wykonawców. A przecież tematyka festiwalowa daje tak duże pole do popisu, że można było liczyć na większą różnorodność. Na tym tle wyróżnił się zespół „Szwarne Paradnice” z Nowej Soli, który nie tylko zaśpiewał o górnikach, ale nawet zaprezentował górniczy strój galowy.

Koncert festiwalowy sprawnie, życzliwie i ciepło poprowadził Robert Iwaniuch, a o nagłośnienie występujących zespołów zadbał Marcin Czajka, obaj z Lubskiego Domu Kultury.

Jury w składzie: Halina Nodzak (przewodnicząca), Edwarda Żylińska, Zbigniew Turski i Ryszard Kot nie miało łatwego zadania, tym bardziej, że do dyspozycji miało tylko trzy główne nagrody. Ostatecznie postanowiło przyznać:

Złotą Fanfarę dla zespołu „Trelinki” ze Szprotawy
Srebrną Fanfarę dla zespołu „Złote Łany” z Bożnowa
Brązową Fanfarę dla zespołu „Nowinianki” z Nowin Wielkich.

Ponadto zdaniem Jury wyróżniły się następujące zespoły:
„Złoty Kłos” z Marszowa
„Długoszanki” z Długiego
„Wrzosy” z Siecieborzyc
„Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odrą
„Serce Bukowiny” z Nowogrodu Bobrzańskiego
„Witniczanie” z Witnicy
„Szwarne Paradnice” z Nowej Soli.

Pogoda dopisała, uczestnicy i widzowie bawili się wspólnie na placu przed festiwalową sceną. Przerwy w festiwalowych prezentacjach wypełniły występy zespołów z Górzyna i Lubska, pokaz tańca towarzyskiego i pokaz lubskich karateków.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem przy muzyce zespołu „Pokolenie”.

(Janina Wilga, Radio Zachód)

Podziel się swoją opinią na ten temat

Zależy nam na Twojej opinii na ten temat. Jeżeli chcesz o tym podyskutować, coś dopowiedzieć lub wymienić poglądy z innymi użytkownikami portalu, zapraszamy do aktywnej dyskusji na naszym forum dyskusyjnym. Możesz również opatrzyć swoim komentarzem bezpośrednio tą wiadomość, klikając na ikonę, która znajduje się bezpośrednio pod jej treścią.

  Najnowsze wiadomości
Reklama
Sonda
Powiedz co o tym myślisz!
Czy Żary są przyjaznym miastem dla młodych ludzi?
tak, rozwija się, są perspektywy
ciężko stwierdzić, panuje zastój
nie, młodzi się wyprowadzają

[wyniki | ankiety]

 
Czekamy na Twój news!
Wypełnij formularz dodawania newsa
Jeżeli jesteś świadkiem ważnych, ciekawych wydarzeń, opisz je, zrób zdjęcie i opublikuj w największym żarskim portalu internetowym.
Prześlij nam swojego news emailem, MMS-em lub SMS-em na kontakt@zary24.pl lub pod numer +48794557484.

 
             

Polecamy

Copyright ˆ 2004 - 2014 by Żary24 on-line :: Wszelkie Prawa Zastrzeżone :: Powered by WebSYS
o nas - misja portalu .: redakcja .: zacznij kreować rzeczywistość .: reklama i usługi .: polityka ochrony prywatności .: kontakt

..