Powietrze, Kominy
Komunikaty O tym się mówi! Wiadomości

Żary: Jest stanowisko SWISS KRONO w sprawie pożaru w zakładzie

Na profilu internetowym Urzędu Miasta Żary, opublikowano stanowisko SWISS KRONO Sp. z o.o. Żary w sprawie wczorajszych wydarzeń na terenie zakładu.

Informuje, że na terenie naszej firmy tj. 14.05.2017r. przed godz. 22:00, na linii technologicznej produkcji płyt OSB miał miejsce wybuch transportowanego wióra suchego z suszarni OSB i w jego konsekwencji pożar w obrębie sortowników, przenośników zgrzebłowych i zbiorników stacji nasypowej wiórów suchych OSB. Natychmiast przystąpiono do gaszenia pożaru. W akcji uczestniczyły 24 zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Przyczyny pożaru zbada specjalnie powołana komisja.
Na skutek pożaru uszkodzeniu uległa część instalacji do produkcji płyt OSB. W pożarze nie występowały niebezpieczne substancje, mogące prowadzić do powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska.
W wyniku pożaru do powietrza wprowadzone zostały gazy i pyły powstałe ze spalania głównie wysuszonych wiórów do produkcji płyt OSB. Woda zużyta do gaszenia pożaru poprzez kanalizację wód opadowych została przejęta przez znajdującą się na terenie zakładu oczyszczalnię ścieków deszczowych. Nie została przy tym zakłócona normalna praca oczyszczalni. Odpady wiórów zostaną wykorzystane jako opał w zakładowych piecach na biomasę. Inne odpady powstałe z demontażu uszkodzonej instalacji (głównie złom stalowy) zostaną zagospodarowane zgodnie z przepisami Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, wczoraj, 14 maja 2014 na terenie żarskiego zakładu Kronopol doszło wieczorem do wybuchu oraz pożaru, który gasiło 24 zastępów Straży Pożarnej z całego powiatu. Nie było ofiar w ludziach. Dogaszanie pożaru trwało do późnych godzin nocnych. Pierwsze doniesienia mówiły o zawaleniu się komina ale zostały później zdementowane.


Więcej na ten temat: