Protection of car (concept)
Artykuł sponsorowany Polska i Świat

Szkodowi kierowcy skutkiem podwyżki OC?

Eldorado dla kierowców związane z tanimi ubezpieczeniami OC skończyło się w 2016 r. i zapewne szybko nie powróci. Jeżeli również Ty łapiesz się za głowę, słysząc kalkulację składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, pamiętaj, że? jego cena może jeszcze boleśniejsza dla portfela, jeżeli spowodujesz kolizję albo wypadek. Nieuchronnym skutkiem szkodowej jazdy są bowiem wyższe składki OC.

Dlaczego szkodowi płacą więcej

Galopujące ceny OC nie są już dla nikogo niespodzianką. Wydaje się, że kierowcy się z nimi pogodzili i zaakceptowali to, że płacą nawet o 50% więcej niż rok czy dwa lata temu. Oczywiście skala podwyżki zależy od indywidualnej sytuacji, niemniej porównując w tym kalkulatorze ubezpieczeń OC obecną sytuację ze stanem sprzed roku, widać, że składki na obowiązkową polisę komunikacyjną podskoczyły średnio właśnie o połowę. W niektórych przypadkach wzrosty cen są jednak jeszcze większe. Chodzi m.in. o szkodowych kierowców.

Przy obliczaniu składki OC towarzystwa uwzględniają różne czynniki, przy czym jeden z najważniejszych to wysokość zniżek ? im są one większe, tym mniej kierowca zapłaci za polisę. Zniżki nalicza się na podstawie liczby lat bezszkodowej jazdy ? wraz z bezwypadkowym doświadczeniem wzrastają również zniżki. Będąc sprawcą stłuczki, kolizji czy wypadku, trzeba jednak liczyć się z utratą zniżek w wymiarze 10-20 punktów procentowych, co w praktyce może oznaczać podwyżkę składki OC nawet o kilkaset zł.

Bezpieczna jazda się opłaca

Każda kolejna szkoda na koncie kierowcy powoduje coraz większe zwyżki OC. Co ważne, nie ma górnej granicy, której cena obowiązkowego ubezpieczenia mogłaby nie przekroczyć. Zdarzył się przypadek kalkulacji składki na kilkanaście tysięcy zł (!) dla kierowcy z dwunastoma szkodami na koncie w ciągu ostatnich trzech lat. Trzeba mieć bowiem świadomość, że obecnie towarzystwa i firmy dokładnie analizują historię szkód klienta przy wycenie OC, uwzględniając stłuczki i kolizje nawet sprzed pięciu lat. Jest to możliwe dzięki dostępowi do bazy danych, w których zapisuje się informacje na temat wypłacanych odszkodowań.

Rozważając powody wzrostu ceny OC dla szkodowych kierowców, należy uwzględnić fakt, że to z ich winy osobom poszkodowanym w ruchu drogowym trzeba wypłacać odszkodowania. Jako że są one coraz wyższe z uwagi na sukcesywnie poprawiającą się świadomość swoich praw wśród kierowców, ich koszty przerzuca się na szkodowych kierowców. Wydaje się to jak najbardziej logiczne i uzasadnione ? w końcu jeżeli powoduje się stłuczki, kolizje czy wypadki, należy ponosić tego konsekwencje. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko jeździć bezpiecznie, w jak najmniejszym stopniu odczuwając obecne podwyżki.