Powalone drzewo, Wichura
Alert24! O tym się mówi! Wiadomości

Synoptycy mieli rację. Orkan Ksawery spustoszył lubuskie.

Sprawdziły się przewidywania synoptyków. Po południu do Polski nadciągnął Orkan Ksawery, który dosłownie spustoszył województwo lubuskie. 

Ponad 270 tys. mieszkańców województwa zostało pozbawionych prądu w wyniku wichury, która przetoczyła się wieczorem przez lubuskie. Część Żar w dalszym ciągu pogrążona jest w ciemnościach. W Zielonej Górze światło zgasło w całym mieście – na godzinę 20 sytuacja była już kryzysowa.

Zobacz również: Lubuskie po uderzeniu orkanu Ksawery. 1,2 tys. miejscowości wciąż bez prądu

Powyrywane i połamane drzewa, powyginane znaki drogowe, zerwane sygnalizatory na skrzyżowaniach i zablokowane drogi – to tylko część strat, które spowodowało przejście orkanu Ksawery przez nasz region. W wielu przypadkach łamiące się drzewa spadały na linie energetyczne lub zaparkowane pod nimi samochody. Wichura zrywała dachówki i zdmuchiwała z drogi samochody. W Zielonej Górze łamiące się drzewo przygniotło samochód nauki jazdy, pod Nowogrodem powalił ścianę budynku.

Nieprzejezdna w kilku miejscach była droga krajowa nr. 27 z Nowogrodu Bobrzańskiego do Żar, tam wiatr przewrócił ciężarówkę która zablokowała jezdnię i powalił kilka drzew.

Po zachodniej stronie granicy z powodu złych warunków został wstrzymany ruch kolejowy.

Wiatr zaczął słabnąć po godzinie 20, natomiast przed godz. 22 policja przekazała informację, że wszystkie drogi wojewódzkie są już przejezdne. Drzewa i konary tarasują jeszcze wiele lokalnych dróg dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Strażacy apelują aby bez potrzeby nie wychodzić z domu. Silny wiatr towarzyszyć nam będzie do rana.

Czy wiatr spowodował u Was duże straty? Czekamy na informację od naszych czytelników. Zdjęcia po przejściu orkanu Ksawery, możecie przesyłać na naszą skrzynkę e-mail: kontakt@zary24.pl


Więcej na ten temat: