Samochód, Auto, OC
Artykuł sponsorowany

Podwójne OC – o co w tym chodzi?

Jak może zareagować właściciel samochodu, jeśli dowie się, że wciąż zalega z opłatą za polisę OC? Z pewnością nie będzie zachwycony, a tak naprawdę będzie po prostu zły, że musi płacić za ubezpieczenie OC, o którym nawet nie wiedział, że je posiada. W dodatku ta polisa dotyczy tego samego pojazdu, który już posiada jedno ubezpieczenie OC. Taka sytuacja tak naprawdę zdarza się dość często. Jak się uchronić przed podwójnym OC?

Możesz być zdziwiony, że musisz płacić drugi raz za OC, zwłaszcza jeśli przykładowo od dwóch miesięcy ubezpieczasz samochód w zupełnie innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nawet jeśli kupisz polisę przed końcem obowiązywania poprzedniej, którą zawarłeś na rok, nie oznacza to, że automatycznie poprzednie ubezpieczenie OC wygaśnie. Musisz pamiętać o tym, by wypowiedzieć umowę polisy OC u ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś poprzednie OC. W przeciwnym razie umowa jest automatycznie odnawiana.

Jeśli natomiast wysłałeś stosowne pismo do tego towarzystwa ubezpieczeniowego zawierające informację o twojej rezygnacji z polisy, musisz się upewnić, że pismo to zostało odebrane i zatwierdzone. Może bowiem dojść do sytuacji, że ubezpieczyciel nie zaakceptuje dokumentu. Powodem może być na przykład to, że zbyt późno dotarło pismo do firmy ubezpieczeniowej. W innej sytuacji mogło się okazać, że w dokumencie zabrakło ważnych informacji, w tym podpisu.

Wybierając umowę OC, która obowiązuje przez rok, musisz ją wypowiedzieć na piśmie, nie później niż jeden dzień przed ostatecznym terminem jej obowiązywania. W przypadku, gdy taki dokument nie dotrze do firmy ubezpieczeniowej, umowa jest automatycznie przedłużana na następny rok.

Zakup używanego samochodu, a podwójne OC

Kupiłeś właśnie używany samochód z aktualną polisą OC i zupełnie zapomniałeś o tym fakcie i postanowiłeś zakupić nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W konsekwencji masz podwójne OC. Musisz pamiętać o tym, że kiedy kupujesz używany pojazd, możesz wykorzystać już posiadane OC do momentu, aż ta polisa przestanie obowiązywać. Możesz również skorzystać z drugiej opcji, czyli wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie obowiązywania i wybrać nową polisę OC.

Jeśli zdecydujesz się pozostać przy ubezpieczeniu OC, które otrzymałeś wraz z zakupionym samochodem, nie zapomnij o tym, że nie przedłuża się ono automatycznie na kolejny rok. Ponadto musisz sprawdzić, czy poprzedni właściciel pojazdu ubezpieczył się już z góry na cały rok, czy też opłacił polisę tylko częściowo.

Warto także wziąć pod uwagę to, że osoba, która sprzedaje samochód ma obowiązek zgłosić sprzedaż auta firmie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie zbywca będzie musiał uiścić zaległą składkę podobnie jak nowy właściciel odkupionego pojazdu. Należy także pamiętać o tym, że obowiązek ubezpieczenia polisą OC samochodu spoczywa nie tylko na kupującym, ale też odnosi się do osób, które stały się właścicielami pojazdu nie tylko ze względu na zakup, ale również na przykład ze względu na otrzymaną darowiznę, bądź też poprzez dziedziczenie.

Więcej na temat w artykulePodwójne OC