Wiatr
Komunikaty O tym się mówi!

Orkan Grzegorz zbliża się do Polski. Wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

IMGW, synoptycy oraz Lubuscy Łowcy Burz ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem, który wystąpi dzisiejszej nocy oraz jutro. Zbliżający się orkan Grzegorz, może osiągnąć lub przekroczyć w porywach 100 km/h.

Lubuscy Łowcy Burz

Wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem który wystąpi w drugiej części nocy oraz jutro. (..) W województwie lubuskim największe zagrożenie wystąpi w południowej części.

Wiać zacznie w drugiej części nocy i nad ranem, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Porywy wiatru osiągną około 75-90 km/h. Dodatkowo za frontem spływające chłodne masy powietrza cechować się będą niewielką chwiejnością, która sprzyjać będzie rozwojowi komórek i pasm konwekcyjnych, także mogących generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne i dodatkowo wzmagające porywy wiatru, do nawet 100 km/h lub jeszcze trochę więcej. Najbardziej niebezpiecznie będzie do godzin wczesnopopołudniowych. Następnie wiatr będzie trochę słabnąć, ale nadal w porywach osiągać będzie 65-75 km/h.

Ostrzeżenie IMGW

Nad ranem w niedzielę, 29 października, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 115 km/h, z północnego zachodu. Wiatr z taką prędkością może wystąpić od godz. 7.30 w sobotę (28 października) do godz. 7.30 w niedzielę (29 października).

Ostrzeżenie Regionalnego Systemu Ostrzegania

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h, w porywach do 90 km/h. Przejściowo w godzinach 2:00 do 8:00 wiatr w porywach do 115 km/h. Wiatr zachodni skręcający nad ranem na północno-zachodni.

Aktualna mapa z sytuacją pogodową nad regionem