Deszcz
O tym się mówi! Polska i Świat Wiadomości

Orkan Grzegorz przechodzi przez Lubuskie. Na razie łagodniejszy niż Ksawery.

Orkan Grzegorz przechodzi przez Lubuskie. Na razie okazał się łagodniejszy niż orkan Ksawery. Nikt nie zginął, a drogi wojewódzkie są przejezdne. Na kolei są opóźnienia i komunikacja zastępcza. W niedzielę rano 94 tys. odbiorców w Lubuskiem było bez prądu, obecnie jest to 40 tys. odbiorców. Służby techniczne Enei Operatora pracują non stop, ale nie można wykluczyć kolejnych awarii, bo wiatr ciągle wieje.

Jak nas poinformowała rzecznik prasowa Enei Operator Danuta Tabaka, orkan Grzegorz, w nocy z soboty na niedzielę uszkodził linie elektroenergetyczne w rejonie Barlinka, linię Strzelce Krajeńskie – Drezdenko oraz linię Żagań – Kożuchów. Powodem awarii były powalone drzewa i konary.

– Nasze służby pracują od dwóch dni, usuwają skutki awarii, wszystkie ręce są na pokładzie. Liczba odbiorców pozbawionych prądu spada, ale wiatr cały czas wieje i nie można wykluczyć kolejnych awarii – mówi D. Tabaka. Sytuacja na drogach wojewódzkich jest stabilna. – Z informacji, jakie przekazali mi kierownicy rejonów, nie ma zgłoszeń o utrudnieniach na drogach związanych z brakiem przejezdności – poinformował nas Paweł Tonder dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.

– Oczywiście, w związku z wydanymi ostrzeżeniami, kierowcy powinni ograniczyć się z podróżami, o ile nie ma takiej konieczności. Pociągi w większości kursują normalnie, z niewielkimi opóźnieniami spowodowanymi orkanem. Wyjątkiem jest połączenie na linii Zielona Góra – Bytom Odrz., gdzie z powodu powalonego drzewa, obecnie uruchomiona jest komunikacja zastępcza. Jak poinformował Piotr Tykwiński z Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego, pociągi do Jeleniej Góry kursują tylko do Zgorzelca, dalej trzeba przemieszczać się uruchomioną komunikacją zastępczą. Opóźnienia są też na linii Kostrzyn – Gorzów, a na wielu odcinkach pociągi jadą wolniej, z uwagi na konieczność obserwowania torów.

Jak podaje portal poscigi.pl, zielonogórscy strażacy do godz. 10:00 interweniowali już 55 razy i wezwań przebywa. W Zielonej Górze zalanych jest kilka ulic. Zalana jest ulica Konstytucji 3 Maja. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem. Problemy w ruchu z powodu opadów deszczu są również na ulicach Zamkowej i Dworcowej. Strażacy OSP Zbąszynek już w sobotę wieczorem 28 Jednostka OSP Bogdaniec w niedzielę, 29 października, po godz. 8:00 wyjechała usuwać zwisający konar drzewa nad drogą między Racławiem a Baczyną.

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego