Studia, Czytanie, Książka
Wiadomości

Dotacje z głową! Studenci rozpoczęli rok akademicki

Na lubuskich uczelniach wyższych zabrzmiało wczoraj „Gaudesmus igitur”, a my mówimy – sprawdzam. Kierunki studiów, które otrzymały wparcie z budżetu Województwa Lubuskiego przeżywają prawdziwe oblężenie. Fakty mówią same za siebie! Medycyna, bezpieczeństwo narodowe, Wydział techniczny, dietetyka i fizjoterapia – łącznie ponad ośmiuset studentów pierwszego roku na tych kierunkach w lubuskich uczelniach.

– To strzał w dziesiątkę! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje, że w ten sposób samorząd mądrze wspiera rozwój szkolnictwa wyższego.

Medycyna  z przyszłością

Jak podaje Uniwersytet Zielonogórski, studia na uczelni rozpoczyna obecnie 300 przyszłych lekarzy, w tym 120 na pierwszym roku: 60 na studiach stacjonarnych i 60 na studiach niestacjonarnych. Kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim był najbardziej obleganym kierunkiem w Polsce – zarejestrowało się u nas 3678 kandydatów na 60 miejsc, czyli 61 osób na jedno miejsce! Rok temu było to „tylko” 30 osób na miejsce. – Ponad 55 mln zł skierował już Zarząd Województwa Lubuskiego na wsparcie kierunku. To chociażby 6 mln zł na jego funkcjonowanie – wynagrodzenia dla kadry naukowej, pomoce dydaktyczne. 30 mln zł pochłonęła budowa Ośrodka Nauk Podstawowych Medycznych ze zmodernizowanym Zakładem Patomorfologii. To serce medycyny. Tu studenci się uczą m.in. anatomii i histologii (…) Młodzi chcą tu studiować, bo kierunek świetnie się rozwija – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Z inicjatywy marszałek nową pozycją w budżecie województwa są także specjalne stypendia dla studentów lubuskiej medycy. Dwóch najlepszych żaków dostanie po 10 tys. zł z przeznaczeniem na sfinansowanie praktyk studenckich.

Akademia ze wsparciem

Na Bezpieczeństwo Narodowe w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. przyjęto 208 osób, w tym na studia I stopnia – 151 osób, na studia II stopnia – 57 osób. Przypomnijmy. Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał Akademii Gorzowskiej dotację 500 tys. zł na, m.in. utworzenie interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa na kierunku Bezpieczeństwo narodowe. Pieniądze zostały przeznaczone za przygotowanie i wyposażenie laboratoriów i zakup książek. Kierunek bezpieczeństwo narodowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska i regionu na wypadek sytuacji kryzysowych. Wcześniej samorząd województwa lubuskiego wsparł także finansowo Wydział Techniczny Akademii, dzięki czemu udało się m.in. zmodernizować sale ćwiczeniowe. Jak podają władze uczelni nabór na Wydział Technicznym w tym roku akademickim to 140 osób.

Kierunki dla zdrowia

Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. przyjął 72 osoby na dietetykę, na fizjoterapii na studiach jednolitych naukę rozpoczną także 72 osoby, na studiach drugiego stopnia 54 osoby. W lipcu marszałek Elżbieta Anna Polak przekazała dotację w kwocie 200 tys. zł dla Wydziału. – To jest kontynuacja zadania, które podjęliśmy w 2016 r. w celu utworzenia nowego kierunku – dietetyki. Samorząd przyznał 200 tys. zł na rozpoczęcie i oczywiście trzeba te działania kontynuować. Chcemy wesprzeć wyposażenie laboratoriów, ale także zatrudnienie kadry na odpowiednim poziomie. Na ten moment możemy pozwolić sobie, aby wesprzeć te działania kwotą 200 tys. zł, po to aby nie zaprzepaścić tego, co udało się do tej pory zrobić – mówiła wtedy marszałek.

Ważna diagnoza

Zarząd województwa kilka miesięcy temu przyjął diagnozę rozwoju szkolnictwa wyższego. – Musimy wypracować kierunki wsparcia w tym zakresie, by uczelnie w naszym regionie ze sobą nie konkurowały– mówi marszałek.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego