Artykuł sponsorowany Polska i Świat

Ale ja nim nie jeździłem!

Jeżeli myślisz, że nie musisz kupować ubezpieczenia OC, ponieważ nie korzystasz ze swojego pojazdu i przez cały rok stoi on w garażu, jesteś w błędzie. Co więcej, ten błąd może Cię słono kosztować ? wszystkie samochody oraz inne pojazdy zarejestrowane na terenie Polski muszą bowiem być objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej.

W przeciwnym razie właściciel może się spodziewać daleko idących konsekwencji finansowych.

Czym jest ubezpieczenie OC dla kierowców

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Co istotne, nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd jest użytkowany ani nawet czy właściciel posiada prawo jazdy ? sam fakt rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w naszym kraju skutkuje koniecznością wykupienia polisy OC. Obowiązek ten wynika wprost z uchwalonej 22 maja 2003 r. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Umowę na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawiera się na 12 miesięcy. Najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem należy ją odnowić lub wykupić nową. Wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC.

Wielu kierowców traktuje obligatoryjne ubezpieczenie OC jako zło konieczne i niepotrzebny, ale przymusowy wydatek, nie do końca rozumiejąc, po co w ogóle się je wykupuje. Otóż wbrew pozorom jest ono niezwykle przydatne, o czym przekonał się każdy, kto kiedykolwiek spowodował stłuczkę, kolizję lub wypadek. Dzięki polisie OC sprawca zdarzenia drogowego nie płaci z własnej kieszeni za wyrządzone szkody ? obowiązek ten spada na ubezpieczyciela.
Konsekwencje braku OC

Mając na uwadze, że ubezpieczenie OC chroni sprawcę stłuczki, kolizji czy wypadku przed skutkami finansowymi wyrządzonych szkód materialnych i obrażeń cielesnych, łatwo dojść do wniosku, że w razie braku aktualnej polisy będzie on zmuszony do wypłacenia odszkodowania z własnej kieszeni. Nietrudno sobie wyobrazić, z jak dużymi wydatkami to się wiąże ? szczególnie, gdy następstwa zdarzenia są poważne, a uszkodzone samochody mają dużą wartość.

Jeśli myślisz, że jeździsz bezpiecznie lub poruszasz się wyłącznie po ?polnych drogach? i OC nie jest Ci potrzebne, bo i tak nikomu nie wyrządzisz krzywdy, zapewne zaskoczy Cię szybkość, z jaką otrzymasz grzywnę za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Obecnie kara za brak OC jest bowiem nakładana automatycznie ? system samoistnie wykrywa, które zarejestrowane w Polsce pojazdy nie są objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej, a następnie przekazuje tę informację do organów zajmujących się wystawianiem grzywien. Wysokość kary zależy od typu pojazdu oraz tego, jak długo nie jest ono ubezpieczone.